Vytrvalci budú bojovať o miesta na ME

BRATISLAVA, 18. októbra 2017 – Pre väčšinu slovenských atlétov sa už sezóna skončila, pre bežcov však zďaleka nie. Vrchol roka, 24. majstrovstvá Európy v domácom prostredí v Šamoríne, ich čaká až 10. decembra v športovom komplexe x-bionic® sphere.

O unikátnu možnosť predstaviť sa na vrcholnom podujatí v domácom prostredí majú záujem všetci poprední slovenskí vytrvalci. Miestenku na šampionát však získajú maximálne traja najlepší v každej kategórii, vo výnimočných prípadoch si môžu reprezentačný dres vybojovať ešte aj ďalší.

„Na krosové ME si vybojujú nomináciu traja s najlepším dosiahnutým umiestením v dvoch kvalifikačných pretekoch. Istotu budú mať, ak budú v prvej aj druhej kvalifikácii rôzni – obaja

víťazi. V prípade rovnakého umiestenia rozhoduje poradie na majstrovstvách Slovenska,“ vysvetľuje šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš. „Pre takúto formu a nie sčítavanie umiestení z oboch súťaží sme sa rozhodli z jednoduchého dôvodu: ak by niekto z vážnych ašpirantov nemohol zo zdravotných dôvodov štartovať na jednej z kvalifikácií, prišiel by o šancu dostať sa do tímu. Takto má vlastne každý dve nezávislé možnosti získať miestenku.“

Prvé kvalifikačné preteky sa uskutočnia v nedeľu 29. októbra v Cabaj – Čápore pri Nitre, kde sa v 70. a 80. rokoch konala chýrna Grand Prix v krose a na piatich ročníkoch sa zúčastnil aj 2-násobný olympijský víťaz v maratóne Waldemar Cierpinski. Na prevažne trávnatom 2400 m okruhu pobežia muži dovedna 9,6 ženy 7,2 km. O slovenskej nominácii sa definitívne rozhodne v nedeľu 19. novembra v Šamoríne v x-bionic® sphere na takmer totožnom okruhu ako o tri týždne neskôr na ME.

Na víkendovom zasadnutí sekcie behov SAZ sa definitívne rozhodlo, že Slovensko postaví aj miešanú štafetu na 4 x 1,5 km, ktorá bude mať na krosových ME premiéru. Kým dvojica mužov by mala byť jasná (Jozef Pelikán, Jozef Repčík), o duu žien sa rozhodne v internej špeciálnej kvalifikácii 26. novembra v Banskej Bystrici. Najvážnejšie adeptky na miesto v tíme sú Alexandra Štuková a Katarína Beľová.

„Nominačné preteky sa uskutočna trochu atypickým spôsobom. Bežať by sa malo intervalovým spôsobom štartu, aby sa predišlo taktizovaniu, a aby naozaj každá pretekárka ukázala, čo je v nej. Či dokáže bežať sama, keďže musíme počítať s tým, že na ME to nebude klasická tisícpäťstovka, kde sa beží v balíku a taktizuje sa,“ vysvetlil Martin Pupiš.

Na 24. ME v krose v Šamoríne by malo Slovensko osadiť okrem štafety všetky súťaže jednotlivcov a 5 zo 6 súťaží družstiev (tím už netvoria štyria pretekári, ale po novom už len trojica). Zastúpenie nebudeme mať zrejme len v tímovej súťaži mužov do 23 rokov.

„Radi by sme získali jedno umiestenie do 30. a jedno do 40. miesta v individuálnych súťažiach. V družstvách by ma potešilo, keby sme raz skončili v prvej osmičke, čo sa vlani podarilo tímu žien do 23 rokov,“ načrtol slovenské ciele na ME 2017 v krose šéftréner Pupiš.

Vzhľadom na doterajšie skromné výsledky je slovenský cieľ odvážny, veď doposiaľ najlepšie slovenské umiestenie v 23-ročnej histórii ME v krose patrí Róbertovi Štefkovi, ktorý skončil v roku 2002 v chorvátskom Meduline na 29. mieste v kategórii mužov. Okrem toho si Slováci vybojovali už len dve miesta v prvej štyridsiatke: Katarína Berešová v roku 2010 medzi ženami a vlani Lucia Janečková v súťaži žien do 23 rokov.

 

NAJEPŠIE SLOVENSKÉ UMIESTENIA NA ME V KROSE

MUŽI            29. Róbert Štefko                 Medulin 2002

ŽENY            36. Katarína Berešová         Albufeira 2010

MUŽI „23“   55. Peter Ďurec                     Samokov 2014

ŽENY „23“   39. Lucia Janečková            Chia 2016

JUNIORI      55. Dušan Hlubocký            Ferrara 1998

JUNIORKY  49. Lucia Janečková            Szentendre 2012

2017-11-17T10:18:14+02:00