Víťazstvo srdca

BRATISLAVA, 15. mája 2017 – Presne dvadsať rokov od majstrovstiev sveta v polmaratóne v Košiciach, ktoré Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) považuje stále za jedny z najlepších v histórii, bude mať Slovensko možnosť znova privítať bežeckú špičku. Kandidatúra Šamorína na majstrovstvá Európy 2017 v krose totiž v pondelok 9. novembra 2015 v hlasovaní členov rady Európskej atletiky (EA) jednoznačne prevalcovala dublinskú. 

Na zasadnutí vo Frankfurte nad Mohanom hlasovalo za usporiadanie 24. ME v cezpoľnom behu (krose) v roku 2017 v športovom komplexe x-bionic® sphere v Šamoríne 12 z 15 členov rady EA. Za favorizovaný írsky Dublin zdvihli ruku iba traja. Bežecký sviatok sa uskutoční v nedeľu 10. decembra 2017.

„Prvý raz v histórii sme dostali šancu usporiadať niektorý z atletických európskych šampionátov. Je to obrovská výzva pre celú slovenskú atletiku a veľká šanca dokázať, že vieme zorganizovať významné podujatia,“ reagoval na víťazstvo prezident SAZ Peter Korčok.  „Na prezentácii pracoval celý tím ľudí niekoľko mesiacov. Zvládli sme ju vynikajúco, bez zaváhania sme odpovedali na všetky otázky. To, čo sme ukázali, členov rady zaujalo natoľko, že nám dali šancu. Vraveli, že z nás cítili obrovskú túžbu dostať toto podujatie na Slovensko.“

 Majstrovstvá Slovenska v cezpoľnom behu, 16.11.2016, x-bionic sphere Šamorín, FOTO: Pavol Uhrin

Majstrovstvá Slovenska v cezpoľnom behu, 16.11.2016, x-bionic sphere Šamorín, FOTO: P. UHRIN

Hodnotiaca komisia Európskej atletiky (EA) v septembri 2015 vychválila športový komplex v Šamoríne do nebies. Slovenskému atletickému zväzu však napriek tomu odporučila, aby nekandidoval na ME 2017, ale až na ďalšie o rok neskôr. Naši to však nevzdali a – urobili dobre. Svojho protikandidáta a hlavného favorita vo verejnom hlasovaní jednoznačne „rozdrvili“ 12:3.
Otcom myšlienky šamorínskej kandidatúry bol atletický nadšenec, biznismen a filantrop Ladislav Asványi. Od jeho nápadu po úspešnú kandidatúru ubehol sotva rok. „Odprezentovali sme len skutočnosť. Hrali sme s členmi rady EA čistú a férovú hru, nič sme nezveličovali,“ zdôraznil Asványi. „Táto kandidatúra nie je typu, že sa najprv budeme o niečo uchádzať, a keď nám to pridelia, až potom pôjdeme žiadať všetky potrebné garancie, napríklad aj štátne. Všetko sme prekonzultovali vopred.“
Peter Korčok i šéf x-bionic® sphere Juraj Bača vyzdvihli úlohu chodeckého majstra sveta z Pekingu 2015 (vredy ešte nebol olympijský víťaz) Mateja Tótha v záverečnej 15-minútovej prezentácii pred frankfurtským hlasovaním.

„Ponúkli sme konkrétne a reálne fakty, no Maťo do toho vniesol ľudskosť a svoj úspešný príbeh. To, zdá sa, zabralo možno najviac,“ podotkol Bača.

Svetový šampión v obleku, aj s pekinským zlatom na krku, sa vo svojom krátkom príhovore osobne zaručil za kandidatúru a prepojil ju so svojím pekinským úspechom. „Povedal som, že ľudia ho vnímajú veľmi pozitívne, že u nás zavládla atletická eufória a verím, že bude pokračovať aj po voľbe dejiska ME v krose. Odprezentoval som, že budem ambasádor podujatia a pobežím aj verejné preteky, ktoré budú súčasť šampionátového programu,“ priblížil Matej Tóth svoje frankfurtské vystúpenie.

Organizátori ME 2017 v krose s predpokladaným rozpočtom okolo 750-tisíc eur si dobre uvedomujú, že pondelkové frankfurtské víťazstvo v súboji s Dublinom je len začiatok. „Z úspechu sa tešíme, ale sme stále ešte len na štartovej čiare. Vyhrali sme ako keby len kvalifikáciu, finále nás čaká až o dva roky,“ glosoval Juraj Bača. (gb)

ATLETICKÉ ŠAMPIONÁTY NA SLOVENSKU

MS V POLMARATÓNE (KOŠICE): 1997
ME V KROSE (ČILISTOV/ ŠAMORÍN): 2017
EP V CHÔDZI (DUDINCE): 1998, 2001, 2013
ME DRUŽSTIEV (BANSKÁ BYSTRICA): 2000, 2002, 2006, 2008, 2009, 2013 (išlo o ME nižších kategórií)

2017-11-17T10:46:43+02:00