Varga: Mrzí ma, že som bez miestenky na ME

ŠAMORÍN,  20. novembra 2017– Na jednej strane sa tešil z bronzu, na druhej smútil, že mu tesne ušla miestenka na európsky šampionát. Triatlonový špecialista Richard Varga si na slovenskom krosovom šampionáte vybojoval v súťaži mužov-vytrvalcov bronz.

Jedenásty triatlonista z Ria si už pár dní pred svojím tretím štartom na krosových M-SR veľmi dobre uvedomoval, že nominovať sa do slovenského tímu na decembrové ME v Šamoríne nebude jednoduché. „Konkurencia je čoraz kvalitnejšia,“ vravel na tlačovej besede, kde ho organizátori kontinentálneho šampionátu predstavili ako jedného z troch ambasádorov podujatia.

Rišo vedel, čo hovorí. S kvartetom bežeckých špecialistov, Petrom Ďurecom, Jozefom Urbanom, Jaroslavom Szabom a maďarským hosťom Mártonom Pápaiom, vydržal zarovno len dva okruhy. Od tretieho bežal za nimi s približne 10-sekundovou stratou.

Richard Varga na trati M-SR 2017. FOTO J. LUKY

„Snažil som sa bežať viac-menej celý čas svoje tempo. V prvých dvoch zo šiestich kôl nebolo až také ostré, preto som sa držal vo vedúcej skupine, bežalo sa mi v pohode. Škoda, že som sa v nej neudržal dlhšie, mal by som to o kúštik ľahšie. Bežať som sám proti vetru nie je nič príjemné. V príprave som len tri týždne, to sa asi prejavilo na mojom výkone,“ komentoval Varga svoje vystúpenie na krosových majstrovstvách Slovenska.

Jednému z najlepších plavcov vo svetovej triatlonovej elite sa okruh, na ktorom sa 10. decembra pobeží o európske krosové tituly, celkom pozdával.

„Trať bola veľmi príjemná, aj prekážky boli v pohode zvládnuteľné. Preteky sa mi páčili. Radosť behať na takomto mieste,“ chválil Richard Varga bežecký okruh v športovom komplexe x-bionic® sphere.

Po siedmej priečke v roku 2012 v Brezne-Viselniciach, keď za víťazným Vitkom zaostal takmer o jeden a pol minúty, a štvrtej priečke v Nových Zámkoch v roku 2013 už len so stratou 32 sekúnd na šampióna (opäť Vitka), dobehol v nedeľu v Šamoríne do cieľa tretí, o 35 sekúnd neskôr ako víťazný Ďurec.

„Som spokojný s tým, ako som bežal a som šťastný, že môžem byť na pódiu. Boli to kvalitné preteky, preto mám z bronzu radosť. Trochu ma však mrzí, že som si nevybojoval miestenku na ME,“ povzdychol si ambasádor decembrových ME v krose.

Richard Varga ešte pred majstrovstvami Slovenska sľúbil, že ak sa nedostane do tímu pre ME, 10. decembra pobeží v Šamoríne v pretekoch na 6 km s názvom „ME v krose – beh pre verejnosť“. Či naozaj, ešte uvidíme. Definitívna uzávierka nominácie na kontinentálny krosový šampionát je 30. novembra.