Čas sa kráti, práce pribúda

BRATISLAVA, 6. októbra 2017 – Dvadsiaty štvrtý európsky šampionát v krose v Šamoríne sa blíži míľovými krokmi. V utorok 10. októbra budú do začiatku tohto najvýznamnejšieho športového podujatia na Slovensku v roku 2017 ostávať už iba dva mesiace. Na štvrtkovom zasadnutí organizačného výboru (OV) sa za účasti jeho šéfa Petra Korčka a dvoch viceprezidentov Ladislava Asványiho a Juraja Baču riešili najakútnejšie záležitosti súvisiace s usporiadaním ME.

Prípravy sú v plnom prúde, zo dňa na deň naberajú väčšie a väčšie obrátky. „V závere septembra navštívili dejisko šampionátu v športovom komplexe x-bionic® sphere zástupcovia Európskej atletiky (EA) aj jej dodávateľských inštitúcií a technických partnerov,“ informoval na štvrtkovom stretnutí koordinátor Slovenského atletického zväzu (SAZ) pre ME a zároveň generálny sekretár Vladimír Gubrický.

Jednou z hlavných tém návštevy zástupcov EA bola podľa manažéra podujatia Mariána Hammela finalizácia trate – definitívne spresnenie počtu kôl, rozmerov prekážok či rôznych vzdialeností. „Museli sme napríklad predĺžiť odovzdávkové územie pre súťaž štafiet, ktorá sa na krosových ME uskutoční prvý raz v histórii, o 10 metrov. Každú drobnú zmenu musíme zároveň zaniesť do mapky pretekov a aktualizovať ju,“ poznamenal Marcel Matanin, súťažný manažér ME 2017 v krose.

Tém na debatu však bolo viacero a z návštevy vyplynulo, že EA má na zabezpečenie všetkých oblastí týkajúcich sa organizácie šamorínskeho šampionátu mimoriadne vysoké nároky.

Slovenský atletický zväz (SAZ), ktorý je hlavný organizátor podujatia, musí zabezpečiť ubytovanie pre takmer 800 členov výprav z 36 krajín. „Vyzerá to tak, že všetci budú bývať v x-bionic® sphere, čo nám výrazne uľahčí situáciu,“ podotkla na rokovaní organizačného výboru Simona Blanárová, šéfka úseku ubytovania. Jedine zástupcovia médií budú bývať v neďalekom hoteli Kormorán.

Organizátorom sa podarilo dohodnúť na spolupráci s letiskom M. R. Štefánika v Bratislave. „Na budúci týždeň ideme rokovať s predstaviteľmi viedenského letiska. Okrem toho riešime autobusovú dopravu tímov z oboch letísk do Šamorína,“ informoval koordinátor dopravy v rámci OV ME 2017 Roman Hanzel.

Jozef Pukalovič, zodpovedný za prípravu „ME v krose – behu pre verejnosť“, ktorý sa uskutoční bezprostredne po šampionáte na majstrovskej trati, informoval, že z celkovej kapacity 900 miest sa zatiaľ zaregistrovalo približne 200 bežcov. „Podujatie sme propagovali na bratislavskom Telekom Night Run-e a aj na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach. Myslím si, že na štart prilákame minimálne 500 až 600 ľudí,“ vyhlásil Pukalovič.

O aktuálnom stave príprav informovali šéfovia jednotlivých úsekov. Od polovice septembra sa pozvoľne rozbehla mediálna kampaň, stále pokračuje nábor dobrovoľníkov a ich zadeľovanie na jednotlivé úseky, takisto sa rieši požiadavka EA na zvýšený počet rozhodcov.

Hoci úloh, ktoré treba splniť, má organizačný výbor ME v krose viac ako dosť, všetci veria, že na decembrový šampionát v Šamoríne bude atletická Európa spomínať len v tom najlepšom.

2017-11-17T10:18:59+02:00