V Bratislave rokoval organizačný výbor ME

BRATISLAVA,  11. septembra 2017 –   Presne tri mesiace a dva dni ostávajú do veľkého bežeckého sviatku, ktorý 10. decembra usporiada Slovensko. Prípravy na 24. majstrovstvá Európy v krose v Šamoríne začínajú naberať na obrátkach. Na štvrtkovej koordinačnej porade organizačného výboru (OV) pod vedením prezidenta Slovenského atletického zväzu (SAZ) i prezidenta OV Petra Korčoka sa debatovalo o aktuálnom stave príprav šampionátu a rozoberali sa kľúčové úlohy pre najbližšie dni.

Koordinátor SAZ pre ME a generálny sekretár zväzu Vladimír Gubrický informoval, že 21. a 22. septembra prídu na inšpekciu do dejiska krosového šampionátu v modernom multišportovom komplexe x-bionic® sphere zástupcovia Európskej atletiky (EA) a v prípade záujmu aj predstavitelia národných atletických zväzov.

„Spoločne budeme dolaďovať detaily podľa požiadaviek EA,“ uviedol Gubrický, ktorý informoval aj o polhodinovom posune začiatku ME. Slávnostné otvorenie bude preto už o 8.45 h a úvodné preteky junioriek sa posunú z 9.30 na 9.00 h. „Dôvodom zmeny je žiadosť EA, ktorá chce vyhovieť Európskej vysielacej únii EBU, aby sa záverečné preteky mužov skončili už o 12.30,“ vysvetlil Gubrický.

Dôležitý dátum pre organizačný výbor je 15. september. Dovtedy musia členské krajiny EA oznámiť predbežné nominácie svojich výprav. „Od tohto predpokladaného počtu účastníkov budeme potom odvíjať prácu vo všetkých oblastiach príprav, napríklad na úseku ubytovania či dopravy,“ poznamenal Marián Hammel, v organizačnom výbore zodpovedný za komunikáciu s EA.

Traťový a súťažný manažér Marcel Matanin po štvrtkovom premeraní oboch bežeckých okruhov geodetickými prístrojmi pozná ich dĺžku – hlavný veľký meria 1500 m. Budú na ňom viaceré prekážky: vodná priekopa, tri kmene stromov, jeden tzv. dvojhrb, jedna umelá prekážka a 80-metrový pieskový úsek.

SAZ len nedávno zverejnil výzvu pre záujemcov o prácu dobrovoľníkov počas krosových ME. „Za tri dni sa nám prihlásili takmer tri desiatky záujemcov,“ podotkla Dominika Tomašovičová, šéfka úseku dobrovoľníkov v organizačnom výbore.

Viceprezident SAZ i OV Ladislav Asványi vyzval na ešte užšiu spoluprácu s mestom Šamorín i Trnavským samosprávnym krajom a Jozef Pukalovič informoval o prípravách behu pre verejnosť, ktorý sa uskutoční bezprostredne po ME na rovnakých tratiach ako sa bude bojovať o kontinentálne tituly. Súťažiť by sa malo na dvoch tratiach – v behu rodičov s deťmi na 1,5 km a v behu jednotlivcov a dvojíc na 6 km. „Očakávame, že by sme mohli privítať na štarte od 500 do 1000 bežcov,“ odhadoval Pukalovič. Lákadlom pre kondičných bežcov bude aj špeciálna účastnícka medaila, replika tej, akú dostanú najlepší európski krosári. Registrácia na verejný beh spojený s ME v cezpoľnom behu by sa mala spustiť už na budúci týždeň.

2017-11-03T10:31:37+02:00