Slovensko bude hostiť výnimočný šampionát

BRATISLAVA, 25. mája 2017 – Približne o 200 dní privíta Slovensko 24. majstrovstvá Európy v cezpoľnom behu. Prípravy na kontinentálny šampionát, ktorý bude 10. decembra 2017 v areáli x-bionic® sphere v Šamoríne-Čilistove, sú v plnom prúde. Už teraz je jasné, že so sebou prinesie hneď niekoľko premiér.

Prvou z nich je, že takéto podujatie bude u nás vôbec prvýkrát. Premiérovo sa na krosových ME pobeží zmiešaná štafeta mužov a žien, čo so sebou prinesie aj vyšší počet účastníkov. Na šampionáte sa totiž môže každý športovec prezentovať iba v jednej disciplíne, nesmie kombinovať štarty vo viacerých. Doterajším maximom je 525 športovcov z 36 krajín, je teda predpoklad, že tento rekord v Šamoríne „padne“. Spomenutú zmiešanú štafetu zaradili organizátori do programu až na jeho záver, bude tak vrcholom podujatia. A práve v nej má Slovensko šancu na najlepšie umiestnenie, keďže na decembrové ME sa pripravuje aj skúsený olympionik a rekordér na 800 m Jozef Repčík.

V porovnaní s minulosťou prešlo zmenou bodovanie krajín do súťaže družstiev, keď namiesto štyroch budú teraz bodovať len najlepší traja pretekári v jednotlivých behoch. Na štart sa však môžu postaviť až šiesti. Všeobecne sa očakáva konfrontácia medzi najlepšími britskými bežcami a reprezentantmi Turecka. Tí potvrdili, že sa na Slovensko chystajú v najsilnejšom zložení, nebudú teda chýbať obhajcovia zlatých medailí z talianskej Chie – Aras Kaya a Yasemin Canová, ktorí  v decembri 2016 triumfovali v hlavných kategóriách mužov a žien.

Šancu dostanú aj amatéri

Organizátori podujatia na čele s technickým riaditeľom ME Marcelom Mataninom nemysleli iba        na profesionálov, šancu ukázať sa dostanú aj amatéri. Vyvrcholením súťažnej nedele bude beh         pre verejnosť na 3 kilometre. Každý tak dostane možnosť vyskúšať si trať, na ktorej iba niekoľko okamihov predtým bojovali športovci o cenné kovy.

Unikátne budú 24. majstrovstvá Európy v cezpoľnom behu v Šamoríne-Čilistove aj tým, že pôjde o najdôležitejšie podujatie na Slovensku spomedzi olympijských športov. Pre všetkých priaznivcov to bude výnimočný zážitok. Ten im ponúkne samotný športový komplex x-bionic® sphere aj tým, že      zo svojich miest uvidia celú trať, teda malý aj veľký okruh v priestoroch jazdeckého areálu. Bonusom bude aj pokrytie prostredníctvom veľkoplošných obrazoviek.

Decembrové ME v krose budú pre Slovensko výnimočné, keďže popri majstrovstvách sveta v polmaratóne, ktoré boli v roku 1997 v Košiciach, pôjde o najvýznamnejší atletický šampionát na území Slovenska v jeho histórii.

 

2017-11-17T10:41:23+02:00