Najmladšia v slovenskej výprave je bývalá tenistka

ŠAMORÍN, 8. decembra 2017 – Keď sa postaví v nedeľu ráno o 9.00 h na štart súťaže junioriek, bude mať presne 17 rokov, 5 mesiacov a 13 dní. Atlétka banskobystrickej Dukly Sofia Debnáriková je najmladšia v rekordnej 19-člennej slovenskej nominácii na 24. krosové ME v Šamoríne.

Pre študentku 3. ročníka Gymnázia J. G. Tajovského v Banskej Bystrici to bude veľká premiéra na vrcholnom podujatí, navyše v domácom prostredí. V reprezentačnom drese však už bežala dva razy: v júni v dorasteneckom medzištátnom štvorstretnutí Maďarsko – Česko – Slovinsko – Slovensko v Miškovci skončila na 1500 m piata a v júli v juniorskom súboji rovnakých krajín v Trnave obsadila na 3000 m tiež piatu priečku.

„Na kros v Šamoríne sa veľmi teším. Je pre mňa česť, že môžem štartovať na takomto podujatí, no zároveň cítim i zodpovednosť. Majstrovstvá Európy pre mňa budú skvelá skúsenosť, príležitosť bežať v kvalitnej konkurencii. Nikdy som v lepšej nebežala. Takisto to vnímam ako motivácia ďalej na sebe tvrdo pracovať a kvalifikovať sa na ďalšie šampionáty,“ poznamenala Sofia Debnáriková.

Atletike sa venuje tri roky. Predtým hrala tenis, v slovenskom rebríčku starších žiačok sa dostala do polovice tretej stovky. „V tenise sami, priznám sa, veľmi nedarilo. Presedlala som preto na atletiku. Hoci ešte len zbieram nové skúsenosti, mám ju rada, získala som aj veľa nových priateľov.“

Sofiu trénuje v Banskej Bystrici skúsený kouč Dušan Valent, muž, ktorý Róberta Štefka a Miroslava Vanka dotiahol do svetovej krosovej i vytrvaleckej špičky. „Pán tréner je ako môj starý otec, príkladne sa o mňa stará, všetko má pod palcom. Mám s ním naozaj výborný vzťah,“ chválila zverenka svojho kouča.

Akú taktiku na nedeľné ME spolu ukuli? Definitíva padne až pred štartom, ale o tom, čo Sofiu čaká, už debatovali. „Tréner ma upozornil, že na začiatku bude tempo poriadne rýchle, asi trochu prekopnuté, nech ma to neprekvapí. Pokúsim sa nejako krotiť, uvidíme, ako to zvládnem.“

Do súťaže junioriek v -bionic® sphere v Šamoríne  sa prihlásilo predbežne 111 dievčat vrátane troch Sloveniek Lucie Belákovej, Alexandry Zavadskej a Sofie Debnárikovej. „Aj keď neviem, čo presne očakávať, dám do toho všetko, aby som bola spokojná najmä sama so sebou,“ zdôraznila najmladšia členka slovenskej výpravy Sofia Debnáriková. „Chcela by som predbehnúť čo najviac súperiek. Uvidíme, koľko sa mi podarí, a ako nakoniec skončím. Potešilo by ma aj to, ak by som zo slovenských junioriek skončila najlepšie.“

KTO JE SOFIA DEBNÁRIKOVÁ

Najmladšia členka výpravy SR (narodená 27. 6. 2000) sa venuje atletike v ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica pod vedením trénera Dušana Valenta, v kategórii dorasteniek je tohtoročná majsterka Slovenska v hale na 1500 m a v krose, na M-SR dospelých pod holým nebom získala v súťaži žien bronz na 1500 m, reprezentovala v dorasteneckom (Miškovec) a juniorskom (Trnava) medzištátnom stretnutí Maďarsko – Česko – Slovinsko – Slovensko (5. na 1500 a 5. na 3000 m), osobné rekordy má 4:47,15 na 1500 m a 10:32,91 na 3000 m.

 

2017-12-08T17:32:07+01:00