Na M-SR žali úspechy aj triatlonisti a vrchárka

ŠAMORÍN, 20. novembra – Nedeľný slovenský šampionát v krose, inak v tomto roku úplne posledný atletický, priniesol v športovom komplexe x-bionic® sphere v Šamoríne nielen rekordný počet bezmála 500 štartujúcich z 81 klubov a 3 krajín v 14 individuálnych súťažiach, ale aj množstvo zaujímavých súbojov.

Diane na šampionáte vám ponúkame aj prostredníctvom názorov šestice bežcov, ktorá si okrem medaily odviezla aj nominačný list na decembrové majstrovstvá Európy, ktoré sa uskutočnia na rovnakom mieste.

Dvadsaťpäťročný čochvíľa už medik PETER ĎUREC, ktorý si pre prípravu na  ME v krose v Šamoríne odložil štátnicu interného lekárstva až na budúci rok, získal štvrtý titul za sebou (2014 – 2017) aj napriek pádu a kolízii v záverečnom okruhu s Jaroslavom Szabom.

„Zozadu zavadil o moju nohu, spadol som a on urobil cezo mňa salto,“ opísal zverenec pražského kouča Jana Pernicu kritický moment ktorý ho mohol obrať o titul i miestenku na ME.

Ďurec priznal, že sa v poslednom období necíti dobre, behá sa mu ťažko. „Asi mi nesadla októbrová vysokohorská príprava v talianskom Melagu, kde som sa pripravoval tri týždne. Od návratu z hôr sa mi behá zle,“ tvrdil. „Aj preto som dnes viac taktizoval, inak by som to nakopol a snažil by som sa dostať dopredu. Na titul som si veril, to áno. Lenže neveril som si tak, aby som mohol preteky odtiahnuť. Zo štyroch titulov som sa asi najviac nadrel na prvý v roku 2014 na šampionáte v Dubnici. Dovtedy som totiž súťažne nebežal dlhšiu ako trojkilometrovú trať.“

Tridsaťjedenročný JOZEF URBAN je už roky korunný princ slovenského krosu. Už šiesty raz finišoval druhý (2011 – 2014, 2016, 2017). V cieli netajil sklamanie. Trojnásobného účastníka európskeho krosového šampionátu hnevali dve veci – že nevyhral, a že súperi priveľmi taktizovali.

„Čakal som, že sa nebude taktizovať, no väčšina sa rozhodla, že sa radšej vyberieme na prechádzku ako by sme si poriadne zasúťažili,“ vravel Urban, ktorý mal miestenku na ME už istú ako víťaz prvej kvalifikácie v Cabaji-Čápore. „Keď však takto pobežíme na ME, všetci súperi nás rozšliapu. Mne sa nechcelo taktizovať a spoliehať sa len na finiš, no sám som si netrúfal odtiahnuť celé preteky. Chýbal niekto ďalší, kto by mi pomohol s tempom. Žiaľ, na pomoc som čakal zbytočne. Na ME by som si chcel vylepšiť svoje doterajšie najlepšie umiestenie – 65. miesto spred štyroch rokov. Konkrétne umiestenie sa mi ťažko odhaduje, ale všetko, čo bude výrazne lepšie ako doterajšie maximum, ma veľmi poteší.“

Špecialistka na beh do vrchu SILVIA SCHWAIGER – už bola vlani piata na ME a šiesta na MS, v tomto roku deviata na ME – si s prehľadom v druhom štarte na krosových majstrovstvách Slovenska vybojovala svoj premiérový titul.

„Krosy zvyčajne nebehám, sú už v závere sezóny. Tentoraz som však urobila výnimku, lebo ME budú u nás a veľmi som sa chcel nominovať. Môj cieľ bol, vôbec sa tým netajím, zvíťaziť. Súperky ma ponaháňali, ale čakala som trochu tuhší súboj,“ priznala 36-ročná vytrvalkyňa už takmer desaťročie žijúca v tirolskom mestečku Schwaz neďaleko Innsbrucku.

Hoci pravidelne reprezentuje Slovensko na vrcholných podujatiach v behu do vrchu, krosové ME budú pre ňu niečo celkom nové. „Na šampionát v Šamoríne sa úprimne veľmi teším. Budem sa naň pripravovať doma v Schwazi, kde mám všetko, čo potrebujem – atletický ovál i kopce v krásnej prírode. V súvislosti s ambíciami na ME sa neodvážim prognózovať nič. Uvidíme, ako to dopadne, no dúfam, že budem spokojná,“ želala si Silvia Schwaiger, ktorá ročne nabehá v príprave okolo 4000 km.

Najlepšia juniorka a M-SR bola Lucia Beláková (221), najlepšia dorastenka zasa Sofia Debnáriková (8). FOTO J.LUKY

Druhá priečka a miestenka pre KRISTÍNU NÉČ-LAPINOVÚ v súťaži žien-vytrvalkýň bola pre mnohých prekvapením. Nie však pre 33-ročnú vicemajsterku Európy 2016 v kros duatlone a v tomto roku piatu na ME v zimnom triatlone.

„Vlani som skončila na krosových majstrovstvách Slovenska, bol to môj prvý cezpoľný beh v kariére. Tentoraz som si dokonca kúpila aj tretry,“ tvrdila s úsmevom bežkyňa zo dedinky Lučatín medzi Banskou Bystricou a Breznom. „Druhé miesto ma až tak neprekvapilo, keďže chýbali niektoré kvalitné bežkyne z minulého roka. Pri vbiehaní do posledného okruhu som mala už vyše 10-sekundový náskok, cítila som sa v pohode, a preto som verila, že si druhú priečku udržím.“

Kristína Néč-Lapinová si ziskom miestenky trochu skomplikovala športový život: „Pravdu povediac, pôvodne som na krosové ME ani veľmi nechcela ísť, aj keby som si vybojovala postup, keďže v úvode decembra budem na sústredení v zimnom triatlone Vraciam sa však deviateho, takže to napokon v Šamoríne skúsim. Reprezentovať Slovensko na krosových ME bude pre mňa česť.“

Štvrták v nitrianskom športovom gymnáziu MIROSLAV BOROVKA vbiehal do posledného okruhu súťaže juniorov so 4-sekundovou stratou na favorita Matúša Verbovského, tiež úspešného triatlonistu. V cieli však bol o 14 sekúnd skôr.

„Prekvapilo ma, že som Matúša tak jasne zdolal. Môj hlavný cieľ bol skončiť v prvej dvojke a kvalifikovať sa na ME, no priznávam, veril som si aj na titul. Absolvoval som sústredenie v Tatrách, tréneri ma dobre pripravili, za čo im ďakujem,“ tešil sa zverenec Martina Illéša. „Pri vbiehaní do posledného kola som si povedal: mám veľa síl, necítim krízu ani únavu, pokúsim sa preto Matúša predbehnúť a zvíťaziť. Chlad, dážď ani vietor mi neprekážali, len som dlhšie uvažoval, v čom bežať.“

Borovka bude mať na decembrových ME v Šamoríne premiéru. Na štart nastúpi s odvážnym cieľom. „Chcem skončiť v prvej polovici štartového poľa a najlepší zo Slovákov,“ vyhlásil stípliarsky špecialista.

Na európskom šampionáte 10. decembra pobeží aj juniorská majsterka Slovenska LUCIA BELÁKOVÁ. Talentovaná bežkyňa z Čachtíc behá vo farbách AFK Nové Mesto nad Váhom, trénuje ju Myjavčan Pavol Michalčík a od septembra študuje v 1. ročníku na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

„Chcela som, samozrejme, zvíťaziť a zaistiť si miestenku na majstrovstvá Európy. Som veľmi rada, že sa mi to podarilo. Na prvých kvalifikačných v Cabaji-Čápore som skončila tretia, čo nebolo to najhoršie, ale bola som z toho trochu sklamaná. Teraz mi išlo dobehnúť prvá spomedzi Sloveniek. Ak by som predbehla aj české súperky, to by bol už len bonus navyše,“ tešila sa 19-ročná Lucia Beláková úprimne z titulu a prvej pozvánky do reprezentácie.

2017-11-20T19:18:44+01:00