Hansen: Čaká nás výnimočný šampionát

ŠAMORÍN, 9. decembra 2017 – Prezident Európskej atletiky (EA) Svein Arne Hansen označil už 24 hodín pred začiatkom šampionátu nedeľné 24. majstrovstvá Európy v krose v šamorínskom x-bionic® sphere za výnimočné.

„Po prvé: premiéru na európskych šampionátoch bude mať súťaž miešaných štafiet, ktorá sa v dráhovej podobe behu na 4 x 400 m dostala aj do programu olympijských hier v Tokiu,“ vysvetľoval šéf Európskej atletiky. „Po druhé: uskutočnia sa vo výnimočnej lokalite, všetko bude pod jednou strechou, kde budúce hviezdy majú možnosť dotknúť sa bežeckých hviezd súčasnosti. Po tretie: Šamorín privítal rekordných počet 575 bežcov z rekordných 37 krajín, no a po štvrté – budem trochu osobný – Nórsko ako lyžiarska veľmoc, kde je bežecké lyžovanie náboženstvom, uprednostnila v televíznom vysielaní priamy prenos z ME v krose.“

Svein Arne Hansen, ktorý ešte vo funkcii šéfa chýrneho mítingu Bislett v nórskom Osle chodil v minulosti ako hosť pravidelne do Bratislavy na podobne vychýrené preteky Pravda – Televízia – Slovnaft, vyzdvihol enormné úsilie celého organizačného výboru 24. ME v krose v Šamoríne.

„Ďakujem prezidentovi Slovenského atletického zväzu i organizačného výboru Petrovi Korčokovi, všetkým jeho viceprezidentom i tímu ľudí, ktorí pripravili doposiaľ najväčšie krosové majstrovstvá Európy. V nedeľu sa bude opäť písať história,“ podotkol 71-ročný žoviálny Nór. „Aj olympijská strieborná medailistka z Los Angeles 1984 na 3000 m Wendy Slyovú, ktorú medzi vami vidím, by sa istotne tešila, keby mohla vo svojej ére štartovať v takomto prostredí.“

Prezident SAZ Peter Korčok zdôraznil, že pre Slovensko, hoci je malá krajina, sú ME v krose výborná príležitosť ukázať sa v pozitívnom svetle na mape krajín, ktoré sú schopné dôstojne zorganizovať európsky šampionát v atletike.

„Urobili sme všetko, čo bolo v našich silách, aby mali pretekári a všetky výpravy ideálne podmienky podať čo najlepší výkon. Verím, že v nedeľu sa ukážeme ako organizátori v dobrom svetle, aby sme sa prípadne mohli v budúcnosti uchádzať o ďalšie významné podujatia,“ poznamenal Korčok.

Viceprezident organizačného výboru a predseda predstavenstva x-bionic® sphere Juraj Bača vyzdvihol výbornú spoluprácu so Slovenským atletickým zväzom pri príprave šampionátu.

„Som presvedčený, že nedeľnú zaťažkávaciu skúšku zvládneme a verím, že vás všetkých presvedčíme o našich kvalitách natoľko, že sa k nám do olympijského tréningového centra znova vrátite,“ nádejal sa bývalý olympijský medailista a 6-násobný majster sveta v rýchlostnej kanoistike Juraj Bača a už druhý raz verejne vyslovil myšlienku, že x-bionic® sphere by sa v spolupráci so SAZ mohol v budúcnosti uchádzať aj o krosové majstrovstvá sveta.

Šamorínsky primátor Gabriel Bárdos s úsmevom podotkol, že on i obyvatelia mesta plnia stredajší prísľub, že sa budú modliť, aby bežcov sprevádzalo počas ME vľúdne počasie. „Sme hrdí na to, že naše malé mesto, v ktorom však vyrástlo viacero olympionikov, bude navždy spájané s európskym krosovým šampionátom,“ vravel primátor.

2017-12-22T13:59:05+02:00